Wiele konfliktów znajdujących finał na sali rozpraw, mogłoby być rozwiązanych w sposób ugodowy. Warto rozważyć taką formę rozstrzygania sporów, ponieważ mediacje sądowe mogą oznaczać wiele korzyści dla obydwóch stron.
Są to m.in.:
- Zachowanie prywatności. Sprawy sądowe wiążą się z koniecznością przedstawienia dowodów, które często mogą dotyczyć osobistych sfer życia. Treści zeznań czy dokumentów istotnych dla sprawy mogą zostać upublicznione na sali rozpraw lub wykorzystane przez sąd w uzasadnieniu. W przypadku polubownych mediacji ważnym aspektem jest zasada dyskrecji obowiązująca wszystkich uczestników.
- Oszczędność finansów. W przypadku wniesienia sprawy do sądu należy się liczyć z kosztami takimi jak opłaty sądowe czy wynagrodzenie dla radcy prawnego lub adwokata. Strony sporu ponoszą także inne koszty związane np. z dojazdami, opiniami sporządzonymi przez biegłych czy orzeczeniami. Niektóre ze wspomnianych wydatków są obligatoryjne, natomiast części z nich być może nie będzie trzeba ponosić, jeśli uda się zakończyć spór na drodze ugody.
- Koszty emocjonalne. Osoba przeprowadzająca mediację ma za zadanie stworzyć neutralną przestrzeń dla obydwóch stron oraz zadbać o atmosferę sprzyjającą porozumieniu. Dzięki temu dużo łatwiej nawiązać dialog i dojść do konsensusu, co w realiach sądowej wokandy bywa trudne.
Wymienione wyżej powody przekonują Cię, że warto spróbować tej metody rozwiązywania sporów? Jako kancelaria radców prawnych pomagamy klientom w zakresie przeprowadzania mediacji cywilnych czy gospodarczych – zapraszamy do kontaktu.